Sztuczna skóra – czym właściwie jest?
Ekoskóra, zwana również skajem lub ekologiczną skórą, stanowi częstą alternatywę dla swojego pierwowzoru – skóry naturalnej. Co więcej, posiada w pewnych aspektach przewagę nad skórą naturalną, jak również cechy, które można uznać jako wady. Jak powstaje sztuczna skóra i czym się charakteryzuje? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w dalszej części artykułu.
Jak się produkuje ekoskórę?
Produkcję tego materiału rozpoczyna się poprzez wymieszanie plastyfikatora uzyskanego w procesie produkcji ropy naftowej, ze stabilizatorami mającymi chronić przed promieniami słonecznymi oraz specjalnymi środkami opóźniającymi zapłon. Pod koniec do takiej masy dodaje się granulat winylowy oraz barwniki. Powstała w ten sposób substancja w swej konsystencji przypomina ciasto naleśnikowe. Kolejny proces produkcji polega na równomiernym rozłożeniu wcześniej powstałej masy na karton, którego struktura może przypominać skórę. Całość w następnym etapie produkcji trafia do pieca, gdzie twardnieje. W ten sposób powstaje pierwsza warstwa ekoskóry, odpowiedzialna za wygląd materiału. Następnym krokiem jest wylanie na nią kolejnej masy winylowej z wypełniaczem, po czym całość również trafia do pieca. Tak powstała masa winylu jest powlekana jeszcze jedną warstwą, tym razem wzmacnianą tkaniną. Po połączeniu tych trzech warstw, odrywa się karton, na którym była nakładana pierwsza warstwa. Ostatnim etapem produkcji jest nałożenie specjalnego utrwalacza na zewnętrzną warstwę wyprodukowanego materiału. Pod koniec wytworzony materiał jest poddawany szeregowi testów na wytrzymałość oraz podatności na ogień.
Jakie są zalety i wady ekoskóry?
Poznaliśmy już proces produkcji tego materiału. Teraz omówimy jej zalety i wady.
Pierwszą zaletą jest jej cena, która jest kilka razy niższa od skóry naturalnej. Kolejnym atutem jest fakt, że nie ulega ona naciąganiu, a dodatkowo bardzo dobrze schodzą z niej zabrudzenia. Dodatkowo producenci dążą do tego, aby jej wygląd jak najbardziej imitował swój naturalny odpowiednik. Czy w takim razie produkt ten nie jest po prostu lepszy od skóry naturalnej? W końcu skóra jest dużo droższa, a usuwanie z niej zabrudzeń jest często problematyczne.
Niestety materiał powstały w takim procesie produkcji posiada również pewne wady – jest mniej trwały od skóry naturalnej, ponadto skóra sztuczna nie przepuszcza powietrza. Jest jeszcze jedna kwestia, która może wydawać się dyskusyjna, ale sztuczna skóra jest produktem słabo biodegradowalnym, proces rozkładu materiałów chemicznych i barwników użytych podczas produkcji będzie trwał znacznie dłużej niż rozkład skóry naturalnej. Tym samym skóra ekologiczna nie jest tak ekologiczna, jak wiele osób chciałoby ją widzieć, jednak mając na względzie życie zwierząt, jej zakup można nazwać etycznym.
One Response to Sztuczna skóra – czym właściwie jest?