Jak zadbać o dodatki z naturalnej skóry na przełomie sezonów?
Sezon zimowy można uznać za zamknięty, a my coraz chętniej sięgamy po lżejsze ubrania. Nie inaczej jest z galanterią skórzaną: zimowe buty, rękawiczki i dodatki ustępują miejsca wiosennym rzeczom. Pamiętajmy jednak, że ta wymiana garderoby zawsze powinna zakładać odpowiednią konserwację rzeczy przeznaczonych do „odpoczynku” i tych do ponownego noszenia. Jak zadbać o galanterię skórzaną na przełomie sezonów?
Galanteria skórzana – jak o niż dbać na przełomie sezonów?
1. Nie zostawiajmy konserwacji na kolejne otwarcie sezonu jesienno-zimowego
Początki wiosny bywają kapryśne. Niejednokrotnie, kiedy mamy nadzieję, że zima skończyła się już na dobre, pogoda zaskakuje nas obfitymi opadami śniegu. Tym samym czasem nawet parokrotnie wracamy do rzeczy zimowych, odkładając moment ich odpowiedniego zakonserwowania na następny sezon. To błąd: zimą nasze skórzane dodatki narażone są na niskie temperatury, wilgoć, błoto, a także sól (szczególnie buty). Zabrudzenia nieosuwane miesiącami (czyli między sezonem letnim a jesiennym) mogą trwale uszkodzić skórę. Szczególnie niebezpieczna jest sól.
2. Dokładnie czyścimy dodatki z naturalnej skóry
Chociaż skóra naturalna nie znosi wody, podstawą pielęgnacji silnie zabrudzonych dodatków galanterii skórzanej jest solidne czyszczenie, najlepiej wilgotną ścierką z mydłem do skór. Jeśli zabrudzenia wsiąknęły w głąb skóry, dodatek (torebkę, buty czy rękawiczki) można zanurzyć w ciepłej wodzie, tak by brud wyszedł z porów skóry. Następnie dodatek należy wysuszyć w temperaturze pokojowej – z dala od źródeł ciepła, takich jak kaloryfer.
Uwaga: zamoczenie skóry w wodzie jest bardzo inwazyjne i podczas suszenia należy dany przedmiot (skórzane rękawiczki, torebkę czy buty) ułożyć w sposób pozwalający na uniknięcie zagnieceń czy zniekształceń skóry. Można wykorzysta tutaj papier i wypchać nim torebkę czy buty, nadając im w ten sposób fabryczny kształt.
3. Pamiętajmy o natłuszczeniu skóry
Po całkowitym osuszeniu skóry, przychodzi czas na konserwację właściwą: natłuszczanie jej. Wykorzystujemy do tego kosmetyki dedykowane do konserwacji naszego rodzaju skóry: mogą to być tłuszcze, kremy czy mleczka. Dostosujmy intensywność działania środka także do stanu, w jakim znajduje się skóra. Im mocniej jest wysuszona, tym bardziej nawilżający powinien być preparat. Dobrze dobrany środek nie tylko nawilży skórę, ale przywróci jej kolor.
4. Zadbajmy o prawidłowe przechowywanie galanterii
Na koniec skórzane dodatki należy włożyć do pudełka lub materiałowej torby i schować w suchym miejscu, z dala od gorącego powietrza i promieni słonecznych.
A co zrobić z dodatkami wyjętymi z szafy? Jeśli przed włożeniem do schowka odpowiednio o nie zadbaliśmy, zazwyczaj wystarczy je po prostu założyć. Jeśli są zabrudzone (kurzem, błotem itp.), powtarzamy powyżej opisane czynności: czyszczenie, suszenie i nawilżenie. Pamiętajmy tylko, że skóra naturalna nie lubi wody i jej zamoczenie zawsze należy traktować w kategorii ostateczności.